نسیم فرخی
یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن گردد شمامه کرمش کارساز من
نویسندگان
لینک دوستان
به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ در میان دختران جوان، کم نیستند افرادی که در رشته‌های گوناگون علمی، ورزشی، فرهنگی و قرآنی رتبه‌های خوبی را کسب کرده و موفقیت‌هایی داشته‌اند. در این میان به سراغ نجمه شبانی قهرودی رفتیم؛ دختر جوانی که در مسابقات قرآنی زیادی رتبه اول را کسب کرده و حالا به عنوان استاد و کار‌شناس قرآنی فعالیت می‌کند. نجمه شبانی قهرودی دختر جوانی است که توانست در چهار ماه حافظ کل قرآن شود. او می‌گوید مادرش اولین کسی بوده که متوجه استعداد او شده است. نجمه با تشویق مادرش توانسته بود سوره یس را تنها در یک روز حفظ کند؛

* آن طور که ما می‌دانیم شما در طول چهار ماه کل قرآن کریم را حفظ کرده‌اید؛ درست است؟
بله. چند سالی بود که مسئولان دارالتحفیظ قرآن کریم، کلاس‌های روان خوانی و تجوید قرآن را برگزار می‌کردند تا افراد علاقمند و مستعد در این کلاس‌ها شرکت کنند. من هم یکی از دانش آموزان شرکت کننده در این طرح بودم که عزمم را جزم کردم تا در کنار درس‌های مدرسه، روان خوانی و قوائد تجوید را به درستی یاد بگیرم.
سال دوم دبیرستان بودم که از برگزاری کلاس‌های حفظ قرآن جامعة القرآن با خبر شدم و تصمیم گرفتم که از این کلاس‌ها هم بهره‌مند شوم. البته باید یادآوری کنم که فضای قرآنی در خانواده ما هم مزید بر علت شد تا اشتیاق من برای حفظ قرآن بیشتر شود. وقتی تصمیم گرفتم در کلاس‌های حفظ قرآن ثبت نام کنم خواهر کوچکم، فاطمه، را هم برای این کار تشویق کردم و از پدر و مادرم خواستم که اجازه بدهند فاطمه هم همراه من در این کلاس‌ها شرکت کند.
* پس در واقع به این ترتیب دو خواهر با شرکت در کلاس‌های جامعه القرآن کریم، حفظ قرآن را شروع کردند.
همین طور است. آن زمان من هفده ساله بودم و خواهرم سیزده سال داشت. اوایل برنامه هر روز دو صفحه از قرآن را حفظ می‌کردم و گاهی اوقات بیشتر از دو صفحه حفظ می‌کردم. روزهای دیگر کمتر تلاش می‌کردم با این نظر که با بقیه بچه‌ها همراه هستم و همه به یک اندازه قرآن را حفظ هستیم.
معلم حفظ قرآن که متوجه استعداد من در حفظ شده بود، از من خواست که بیشتر تلاش کنم تا کمترین زمانی که می‌توانم حافظ قرآن شوم. بعد از آن، حفظ چهار صفحه و شش صفحه در روز را اجرا می‌کردم تا اینکه در اواخر برنامه توانستم روزی ده صفحه از قرآن را با کیفیت بالایی حفظ کنم. به این صورت در مجموع توانستم برنامه حفظ قرآن را در مدت چهار ماه و نیم اجرا کنم.
* شرکت در مسابقات قرآنی را از چه زمانی و با چه انگیزه‌ای شروع کردید؟
بعد از اینکه حافظ کل قرآن کریم شدم، در سال 87 همزمان با مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه، در مسابقات سپاه پاسداران هم شرکت کردم و با کسب رتبه اول توانستم برنده جایزه پراید شوم. سال‌های بعد هم به همین ترتیب در مسابقات دانشجویی، حرم حضرت عبدالعظیم و غیره شرکت کردم و هر بار رتبه‌های خوبی را به دست آوردم.
حالا هم فارغ التحصیل رشته علوم قرآن و حدیث هستم و در رشته اصول و روش‌های حفظ کودکان در دانشگاه علمی کاربردی تدریس می‌کنم و به عنوان داور مسابقات و مدرس قرآن هم فعالیت دارم. از آنجایی که مقام معظم رهبری فرمودند کشورمان نیاز دارد که ده میلیون حافظ قرآن داشته باشد، من هم خیلی علاقه دارم که در رشته حفظ قرآن تدریس کنم.
* اشاره کردید که استعداد خوبی برای حفظ قرآن داشتید. اما حتما استادهای استعداد‌شناسی هم در کنار شما قرار گرفتند که متوجه این توانایی‌تان شدند.
بله. حقیقت هم همین است. اولین نفری که متوجه شد می‌توانم به خوبی قرآن را حفظ کنم، مادرم بود. دبستانی بودم که مادرم از من خواست سوره یس را حفظ کنم و برای اینکه به این کار تشویق شوم، جایزه‌ای را برای من تعیین کرد. من هم در طول یک روز توانستم به خوبی این سوره را حفظ کند.
* فضای خانواده‌تان هم قرآنی بود؟
بله. هیئت‌های قرآنی که به طور مستمر هر هفته برگزار می‌شود و قرائت قرآن توسط پدر و مادرم در خانه، در روحیه ما خیلی موثر بوده است. پدر و مادرم بهترین مشوق و راهنمای ما برای حفظ قرآن بودند. در هر صورت حافظ قرآن شدن در سن و سال کم، نیاز به تشویق‌های زیادی دارد و این تشویق و جذب کردن به قرآن، راهکار‌ها و شیوه‌های خاصی دارد که والدین ما در این مورد موفق بوده‌اند.
* پس خانواده شما تاثیر زیادی در حفظ قرآن داشته‌اند.
تاثیر حمایت‌های خانواده برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به یادگیری قرآن را نباید کم اهمیت دانست. به هر حال بچه‌ها به خاطر سن و سال کم، نمی‌توانند ارزش حقیقی قرآن را درک کنند. پدر و مادر می‌توانند برای تشویق کردن آن‌ها به حفظ قرآن، به ازای هر صفحه‌ای که حفظ می‌کنند، مبلغی را به عنوان هدیه به آن‌ها بدهند یا از ابزارهای تشویقی دیگر استفاده کنند، مثلا بچه‌ها را به پارک ببرند یا حتی هم بازی آن‌ها شوند.
بعد از این ماجرای تشویق بود که خانواده من هم متوجه استعداد دخترشان برای حفظ قرآن شدند و مدام تشویقم می‌کردند تا سوره‌های بیشتری از قرآن را حفظ کنم. من هم بعد از آموزش روان خوانی و تجوید، حفظ قرآن را به طور جدی شروع کردم تا اینکه در طول چهار ماه و نیم، حافظ کل قرآن کریم شدم.
* استاد‌هایتان در این مسیر قرآنی چقدر در موفقیت شما نقش داشتند؟
استاد‌ها و مشوق‌هایم در زمینه حفظ قرآن را هیچ وقت از یاد نمی‌برم. استاد محمدمهدی بحرالعلوم استاد بسیار خوبی برایم بود که در کلاس‌های تفسیر قرآن ایشان شرکت می‌کردم. خانم‌ها شعاع و بیات فرد هم در زمینه حفظ قرآن و پیشرفتم در این حوزه بسیار تأثیرگذار بودند.
* این روز‌ها کم نیستند نوجوان‌ها و جوان‌هایی که علاقه دارند حافظ قرآن شوند. دوره‌های متنوعی هم برای حفظ قرآن برگزار می‌شود که کوتاه‌ترین آن‌ها، دوره حفظ یکساله است که مخالفان و موافقانی هم دارد. نظر شما درباره حفظ یک ساله قرآن چیست؟
با وجود اینکه بعضی اساتید با حفظ یک ساله مخالف هستند، اما افراد زیادی در طول یک سال قرآن را حفظ کرده و رتبه‌های خوبی در مسابقات قرآنی کسب کرده‌اند. البته هر کسی نمی‌تواند یک ساله قرآن را حفظ کند. جامعة القرآن هم برای متقاضیان حفظ یک ساله، دوره‌های سه ماهه برگزار می‌کند تا کسانی که توانایی این برنامه را دارند، حفظ تخصصی را بیاموزند. به نظر من اجرای مسابقه قرآنی و هیئت مذهبی در جمع خانوادگی، موجب تقویت محفوظات قرآنی و افزایش علاقه‌مندی بچه‌ها به قرآن کریم و خاندان اهل بیت علیهم السلام می‌شود.
* شاید بعضی افراد تصور کنند نوجوان‌ها و جوان‌هایی که در کلاس‌های حفظ قرآن شرکت می‌کنند، از نشاط و شادابی دور می‌شوند و نباید بخندند و تفریح کنند. نظر شما در این باره چیست؟
متاسفانه عده‌ای از افراد این طور درباره حافظان قرآن تصور می‌کنند. اما باید بگویم که محیط شاد و جذاب کلاس‌های حفظ قرآن، یکی از مواردی است که خیلی از حافظ‌های قرآن از آن به عنوان بهترین دوران زندگیشان یاد می‌کنند. من هم هر بار یاد آن روز‌ها می‌افتم، تمام وجودم پر از شادی و فرح می‌شود. شاید بعضی از مردم تصور کنند که کلاس‌های حفظ قرآن، کلاس‌هایی کم انرژی است اما اینطور نیست، نشاط و شادابی حافظان قرآن قابل وصف نیست. آن روز‌ها از جمله بهترین و قشنگ‌ترین روزهای زندگی‌ام بود. به طوری که اگر از من بپرسند بهترین سال زندگی‌ات چه سالی بود،‌‌ همان زمان حفظ قرآن می‌دانم؛ آن روز‌ها کاملا برایم مشخص بود که خدا توجه خاصی به جمع حافظان قرآن دارد.
* از سایر موفقیت‌های قرآنیتان بگویید.
به نظر من اگر خداوند میل و علاقه‌ای هر قدر هم کوچک، در قلب کسی برای حفظ قرآن ببیند، او را یاری و حمایت می‌کند تا به هدف مطلوبش برسد. من هم بهمن 87 در مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه در مرحله کشوری رتبه اول را کسب کردم و رمضان سال بعد هم به مسابقات بین المللی کشور لیبی اعزام شدم و رتبه چهارم را کسب کردم. از این مسابقات اظهار رضایت دارم چون همه تلاشم را کرده بودم و می‌دانستم باید رتبه اول را کسب کنم اما با بهانه جویی‌هایی، ایران را در مقام چهارم اعلام کردند. آن‌ها تصور نمی‌کردند یک مسلمان شیعه بتواند به خوبی قرآن را بخواند، تا جایی که می‌پرسیدند استادت هم شیعه بود؟ و من با افتخار جواب مثبت می‌دادم.
من باور دارم که «لیس الانسان الا ما سعا» سعی و تلاش ما در راه درست هر اندازه هم که کم باشد، اگر با میل و رغبت عمیق قلبی همراه باشد، حتما مشمول حمایت و هدایت خداوند هم می‌شود. خداوند بنده‌هایش را با نیت‌های پاک و خالص‌‌ رها نمی‌کند. برای حافظ قرآن شدن هم مهم‌ترین عامل، ترک خواسته‌های کسالت آور و روی آوردن به سمت خداوند است. طبیعی است که خداوند به میل و علاقه قلبی هر انسانی نظر می‌کند و حتما او را در راه‌های صحیح حمایت و هدایت می‌کند. اما مهم‌ترین عامل سرنوشت ساز هر کسی، خود شخص است و حمایت و زمینه سازی خداوند در طول خواسته‌های انسان‌ها قرار می‌گیرد. در این شرایط، اگر کسی علاقه قلبی و درونی برای حفظ قرآن و قدم گذاشتن در مسیر قرآنی داشته باشد، خداوند هم در طول تلاش او، حمایت و هدایتش خواهد کرد.طبقه بندی: گزارش،  مذهبی، 
برچسب ها: گزارش، دختر، قرآنی،  
[ شنبه 14 شهریور 1394 ] [ 10:51 ق.ظ ] [ حسین رئیسی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن
گردد شمامه کرمش کارساز من

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، فرحبخش است و دلگشا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، بر همگان می وزد و همه جا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، شکوفاینده است و عطرآگین.

نسیم همواره نمیوزد اما هرگاه بوزد ، عطر خوش دوستی را می پراکند و غم و اندوه را می زداید.

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، گیسوان درختان را پریشان می کند و گلها را به رقص می آورد و در این پریشانی و رقص ، آهنگی از جمعیت خاطر و سکون و آرامش نهفته است.

اینک نسیم فرخی آمده است تا هم پای نسیم صبا بوزد و پیام آور مهربانی ها و دوستیها باشد، اگر دلتان خواست خود را به خنکای این نسیم بسپارید و همپای آن تا دوردستهای محبت و شادمانگی ره بسپارید.

نسیم آمده است تا عطر عشق و محبتتان را در آسمان فرخی بپراکند

اینک این شما و این خنکای نسیم.

بهروز باشید و همیشه بهاری

نسیم فرخی مشتاقانه منتظر بهره گیری از اندیشه های سترگ شما خوبان است
تلفنهای ارتباط

03158534573 : داخلی
09132231292 : همراه
رایانامه
raeesi65@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://v2.p2up.ir/user/signup/ref:4424
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic