نسیم فرخی
یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن گردد شمامه کرمش کارساز من
نویسندگان
لینک دوستان
Image result for ‫آش‬‎

همین که نام آش به میان می آید بی هیچ فاصله ای چهره مادر بزرگ و مادران سالخورده به ذهن می آید.  آش به همان اندازه ساده و بی ریا و در عین حال دیریاب و حساس است که مادربزرگها و مادران و  مادران و روحیاتشان هم همان مقدار دقیق و متنوع هستند که آشها.
بعید است کسی بتواند تعداد و نوع پخت آشها را و هم چنین زمان و دلیل پخت آن و سنتهای مربوط به این غذای گاه بسیار ساده و گاه پر از رنگ و لعاب را بررسی کند و برشمارد.
هر شهر و دیار و هر کوچه و محله ای و هر خانواده ای با توجه به شرایط اقلیمی و علاقه خود نوع یا انواعی از آش را می پزد و خود را بدان شهره می داند. چون آش غذایی است فوق العاد منعطف. هر کسی می تواند به سلیقه خود ماده ای بدان بیفزاید و یا کم کند و نامی دیگرگون بر دستپخت خود بگذارد.

بنده از آنجا که به قول مردمان فرخی «آشی» نیستم (چندان به آش علاقه ندارم) بر خلاف برخیها که خیلی «آشی» هستند، نه می توانم و نه می خواهم که به چند و چون آش بپردازم.

تنها نکته ای ذهنم را به شدت درگیر کرده است 
و آن هم این که رابطه میان «آش» و «خداحافظی» را متوجه نشده ام. ما هر مراسمی را که خواسته باشیم خاتمه دهیم و یا هر کس که از جمع ما خداحافظی کند و به سفر برود، پایان بخش برنامه مان آش است. فرق نمی کند، عزیزمان به سفر زیارتی - سیاحتی برود یا به خانه بخت و یا حتی به سرای آخرت. همین که می خواهیم به مهمانان اعلام کنیم که «آقایان و خانمها، دیگر می توانید زحمت مهمان شدن را از دوش خود بردارید» بساط آش را مهیا می کنیم و جمعمان را پراکنده می سازیم.

«رمضان» بار سفر بسته است و ما که یک ماه دور هم در مهمانی قرآن و دعا جمع بوده ایم و پس از یک ماه می خواهیم، جمعمان را متفرق و مهمانی خاص خداوند را تا یازده ماه دیگر ترک کنیم، آش می پزیم. «آش پشت پای رمضان». بی ریای بی ریا. هر مسجد و منزلی که عده ای را - البته از جمع بانوان- برای قرائت قرآن به همت رمضان دور هم جمع کرده، منزلگاه «آش» و «آش پزان» است. هر کسی چیزی می آورد و همه را در دیگی می ریزند و می پزند و هر کس که بخواهد وارد جمع می شود. یا در همان محل نوش جان می کند و یا با ظرفی به خانه می برد و خلاصه همه به نوعی «آش پشت پای رمضان» را به امید رسیدن دوباره اش نوش جان می کنند.مهمانی رمضان و آش پشت پایش ، 

گوارای وجود.
طبقه بندی: مناسبتها،  فرخی، 
برچسب ها: مراسم، فرخی، ماه رمضان،  
[ شنبه 27 تیر 1394 ] [ 11:34 ق.ظ ] [ حسین رئیسی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن
گردد شمامه کرمش کارساز من

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، فرحبخش است و دلگشا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، بر همگان می وزد و همه جا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، شکوفاینده است و عطرآگین.

نسیم همواره نمیوزد اما هرگاه بوزد ، عطر خوش دوستی را می پراکند و غم و اندوه را می زداید.

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، گیسوان درختان را پریشان می کند و گلها را به رقص می آورد و در این پریشانی و رقص ، آهنگی از جمعیت خاطر و سکون و آرامش نهفته است.

اینک نسیم فرخی آمده است تا هم پای نسیم صبا بوزد و پیام آور مهربانی ها و دوستیها باشد، اگر دلتان خواست خود را به خنکای این نسیم بسپارید و همپای آن تا دوردستهای محبت و شادمانگی ره بسپارید.

نسیم آمده است تا عطر عشق و محبتتان را در آسمان فرخی بپراکند

اینک این شما و این خنکای نسیم.

بهروز باشید و همیشه بهاری

نسیم فرخی مشتاقانه منتظر بهره گیری از اندیشه های سترگ شما خوبان است
تلفنهای ارتباط

03158534573 : داخلی
09132231292 : همراه
رایانامه
raeesi65@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://v2.p2up.ir/user/signup/ref:4424
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات