نسیم فرخی
یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن گردد شمامه کرمش کارساز من
نویسندگان
لینک دوستان
Image result for ‫عکس آب‬‎

1- درباره آب، این مایه حیات و مایع زندگی، حرف و حدیث و ضرب المثل و کنایه و ... تا دلتان بخواهد هست.
خوبی آب این است که خودش آغازگر و تداوم بخش زندگی است و در زبان فارسی حروفش چنان پشت یکدیگر گارد گرفته که زبان آموزی و الفبانویسی هم با این واژه «کوچک و گویا» آغاز می شود. خلاصه، همه جا حرف اول را می زند.

2- می گویند جنگ جهانی سوم با موضوع آب در آینده ای نه چندان دور یا به قولی، نزدیک اتفاق خواهد افتاد. آن وقت مردم هم به خاطر آب کشته می شوند و هم به خاطر بی آبی. عده ای برای به چنگ آوردن آب بیشتر و عده ای به خاطر نداشتن حداقل آب.

3- تا یادم نرفته این ضرب المثل را هم بنویسم: «کدخدا را ببین و ده را بچاپ»
ربطش را با دو بند بالا نمی دانم . ولی خوب، این همه، دیگران، بند را به آب داده اند، ما هم یک بند به آب بدهیم، چه اشکال دارد؟ فقط می دانم عمل نکردن به این ضرب المثل حکیمانه، بسیار گره ساز است. قرار بوده هم کدخدا را ببینند و هم ده نشینان را. ولی «خودشان بریده اند و خودشان هم دوخته اند» و این به زبان خودمانی ما دهاتی ها، یعنی؛ «به تو چه؟» و به زبان مردم بالادست، یعنی :«هر کار دلم بخواهد می کنم»


4- تامین آب با گارد حفاظتی و نیروهای امنیتی از آن کارهاست که فقط در برخی جاها! دیده می شود. الحمدلله در اطراف ما این مسائل رخ نمی دهد وگرنه نمی دانستیم از این همه درایت  ببالیم یا از این همه صعوبت، بنالیم. 

5- ها! تا یادم نرفته یک ضرب المثل بی ربط دیگر هم بنویسم: «ما زیر بار حرف زور نمی رویم مگر این که زورش خیلی پرزور باشد» اصلا نمی دانم ربط حرف زور و آب و ... اینها در چیست؟ ولی کم خوراکی و پرخوابی این روزهای ماه مبارک رمضان، اختیار هوش و حواس را از آدم می گیرد. 

6- دل من یکی که نه! ولی دل خیلی از وبلاگ نویسها و سایتمداران داشت از برخی رفتارهای سیاستمداران1 می ترکید که «آبمان را می بَرید، دهانمان را  هم می بُرید؟» این دیگر ضرب المثل نیست و معنای روشنی هم ندارد. همین الانو یهویی گفتیم، جمله ای بسازیم که خوش آهنگ باشد و به قول ادبا «سجع» داشته باشد. وگرنه ما را چه به این فضولیها! همین که سکوت رسانه ای آب شکست دیگر می توانیم نفس عمیق و راحتی بکشیم. 

7- اصلا نمی دانم چرا یک خط درمیان، ضرب المثل یادم می آید. آنهم ضرب المثلهای بی ربط. این هم یکی دیگر:«با زبان خوش مار را از سوراخ می کشه بیرون».
 مشاعر ما مختل شده و حتما باید خودم را به حکیم یا طبیب حاذقی نشان دهم. این طوری پیش برود، همین طور ضرب المثلهای بی ربط یادم می آید و خدای نکرده یک وقت یکی از این ضرب المثلها «به پر قبای کسی برمی خورد.» آن وقت «خر بیار، باقالی بار کن» یکهو چشم باز می کنم و می بینم که ای داد بیداد ، دارم «آب خنک می خورم». خوب، الحمدلله! بالاخره، یک ضرب المثل یادم آمد که با موضع آب، جفت و جور بود. 

8- جامتان پرآب ، دلتان شاداب ، جانتان سیرابپ. ن:
1-(دقت داشته باشید که در زبان فارسی «ن» و «م» به جای هم به کار می روند؛ مثلا «مکن» و «نکن». ولی در واژه سیاستمدار، استعمال «ن» به جای«م» دردسرساز است و ما هم سردرد نداریم که دردسر بسازیم) 
2- هر گونه بهره برداری سیاسی از نوشته فوق ممنوع است و قویا ارتباط آن با مسائل اخیر و حتی صدسال آینده آب فرخی تکذیب می گردد.طبقه بندی: فرخی،  طنز و شوخی،  اجتماعی، 
برچسب ها: طنز، اجتماعی، فرخی،  
[ جمعه 19 تیر 1394 ] [ 02:41 ب.ظ ] [ حسین رئیسی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن
گردد شمامه کرمش کارساز من

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، فرحبخش است و دلگشا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، بر همگان می وزد و همه جا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، شکوفاینده است و عطرآگین.

نسیم همواره نمیوزد اما هرگاه بوزد ، عطر خوش دوستی را می پراکند و غم و اندوه را می زداید.

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، گیسوان درختان را پریشان می کند و گلها را به رقص می آورد و در این پریشانی و رقص ، آهنگی از جمعیت خاطر و سکون و آرامش نهفته است.

اینک نسیم فرخی آمده است تا هم پای نسیم صبا بوزد و پیام آور مهربانی ها و دوستیها باشد، اگر دلتان خواست خود را به خنکای این نسیم بسپارید و همپای آن تا دوردستهای محبت و شادمانگی ره بسپارید.

نسیم آمده است تا عطر عشق و محبتتان را در آسمان فرخی بپراکند

اینک این شما و این خنکای نسیم.

بهروز باشید و همیشه بهاری

نسیم فرخی مشتاقانه منتظر بهره گیری از اندیشه های سترگ شما خوبان است
تلفنهای ارتباط

03158534573 : داخلی
09132231292 : همراه
رایانامه
raeesi65@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://v2.p2up.ir/user/signup/ref:4424
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic