نسیم فرخی
یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن گردد شمامه کرمش کارساز من
نویسندگان
لینک دوستان
عبدالرحمن از اصحاب و یاران پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله بود و نیز از آن حضرت روایت نقل كرده است. او از مخلصان و یاران امام امیرالمؤمنین علیه‌السلام بود. وقتی امام علی علیه‌السلام از صحابه پیامبر شاهد گرفت و فرمود: كسانی كه از پیامبر اكرم روز عید غدیر درباره ولایت و خلافت شنیدند از جای برخیزند و شهادت دهند. پس عده‌ای از جای برخاستند كه عبارت بودند از ابوایوب انصاری...
عبدالرحمن از اصحاب و یاران پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله بود و نیز از آن حضرت روایت نقل كرده است. او از مخلصان و یاران امام امیرالمؤمنین علیه‌السلام بود. وقتی امام علی علیه‌السلام از صحابه پیامبر شاهد گرفت و فرمود: كسانی كه از پیامبر اكرم روز عید غدیر درباره ولایت و خلافت شنیدند از جای برخیزند و شهادت دهند. پس عده‌ای از جای برخاستند كه عبارت بودند از ابوایوب انصاری...

اصحاب و یاران امام
 
امام حسین در روز عاشورا
 
اشاره
 
«ابن‌قولویه» رحمه الله و «مسعودی» گویند: چون صبح شد، امام حسین علیه‌السلام با یاران خود نماز صبح عاشورا را اقامه فرمود. پس از آن، از جای برخاست و خطبه‌ای را با حمد و ثنای خداوند آغاز كرد و فرمود: «البته خدای تعالی امروز كشته شدن شما و مرا اجازه داده است، پس بر شما باد شكیبایی و مبارزه»(۱).
 
درسی كه می‌توان گرفت: رهبر الهی، چون بیانگر حقیقت است، همان‌گونه كه از حسن و زیبایی راه خبر می‌دهد، از سختی و مشكل راه نیز می‌گوید تا پیروان او خود را برای برخوردی مناسب آماده سازند.
 
پیش از نبرد
 
اشاره
 
سپاه عمر بن سعد در اطراف خیمه‌گاه حسینی، رفت و آمد می‌كرد. خندقی كه در اطراف خیمه‌ها كنده شده و در آن هیزم ریخته شده بود، به ناگاه شعله‌ور شد. شمر فریاد زد: «ای حسین، پیش از روز قیامت به آتش شتاب كرده‌ای؟» امام پرسیدند: «این كیست؟ گویا شمر بن ذی الجوشن باشد». گفته شد، آری. پس امام فرمود: «یابن راعیة المعزی! انت اولی بها منی صلیا؛ ای پسر چوپان بزها! تو به رسیدن آتش سزاوارتری». در این هنگام مسلم بن عوسجه رضی الله عنه تیری به كمان نهاد تا شمر را نشانه گیرد. امام او را از این كار منع كرد و فرمود: «اكره ان ابداهم بقتال؛ دوست ندارم كه شروع كننده جنگ با آنها باشم».(۲)
 
امام علیه‌السلام پس از این كه سپاه دشمن چون سیل سرازیر شد، دستان مبارك خود را به آسمان بلند كرد و دعای رسول الله صلی الله علیه و آله در جنگ بدر را خواند(۳). آن حضرت اسب خود را طلب فرمود تا كه در برابر جمع خطبه‌ای ایراد فرماید. البته ما در آینده به تفصیل به بررسی سخنان امام علیه‌السلام خواهیم پرداخت.(۴) پس از امام «زهیر بن قین»(۵)، «بریر»(۶)، و بار دیگر خود امام علیه‌السلام با مردم سخن گفتند(۷) و هر كدام خطبه‌ای برخواندند. سرانجام حر از خواب غفلت بیدار شد و به جانب امام علیه‌السلام روی آورد و خود به نصیحت مردم همت گمارد.(۸) پس از این بود كه حمله آغاز شد.
 
درسی كه می‌توان گرفت: در هنگام منازعه با دیگران بهترین شیوه، سخن گفتن و اقامه برهان كردن است. در اسلام در این زمینه آیات فراوانی نازل شده كه از جمله آنهاست: «(ادع الی سبیل ربك بالحكمة و الموعظة و جادلهم بالتی هی أحسن)(۹)؛ پیامبر، مردم را به وسیله حكمت، پند نیكو و بهترین شیوه جدال به سوی پروردگارت بخوان». البته خواهیم گفت كه گفتار محدود به زمانی است كه آتش جنگ شعله نكشیده باشد.
 
آغاز نبرد
 
اشاره
 
عمر سعد تیری پرتاب كرد و گفت: «اشهدوا لی عند الامیر، انی اول من رمی؛ نزد امیر شهادت دهید كه من نخستین كسی بودم كه تیر پرتاب كرده‌ام». پس دیگران تیراندازی را شروع كردند(۱۰). پس از آن، از اصحاب امام حسین علیه‌السلام كسی نمانده بود كه مورد اصابت تیر قرار نگرفته باشد.(۱۱) امام حسین علیه‌السلام به اصحاب و یارانشان فرمودند: «قوموا رحمكم الله الی الموت الذی لابد منه، فان هذه السهام رسل القوم الیكم؛ خداوند شما را رحمت كند، از جای برخیزید به سوی مرگی كه ناگزیر از آن هستیم، چرا كه این تیرها پیام‌آوران این گروه به سوی شمایند». یاران امام همگی به دشمن حمله‌ور شدند.(۱۲) هنگامی كه گرد و غبار فرونشست، پنجاه نفر به فوز شهادت نائل آمدند.(۱۳) این شهیدان عبارت بودند از:
 
عبدالرحمن بن عبد رب الانصاری الخزرجی
 
اشاره
 
عبدالرحمن از اصحاب و یاران پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله بود و نیز از آن حضرت روایت نقل كرده است. او از مخلصان و یاران امام امیرالمؤمنین علیه‌السلام بود. ابن‌عقده گوید: به ما حدیث كرد محمد بن اسماعیل بن اسحاق راشدی، از محمد بن جعفر نمیری، از حسن عبدی، از اصبغ بن نباتة كه گفت وقتی امام علی علیه‌السلام از صحابه پیامبر شاهد گرفت و فرمود: كسانی كه از پیامبر اكرم روز عید غدیر درباره ولایت و خلافت شنیدند از جای برخیزند و شهادت دهند. پس عده‌ای از جای برخاستند كه عبارت بودند از ابوایوب انصاری، ابوعمرة ابن‌عمرو بن محصن، ابوزینب، سهل بن حنیف، خزیمة بن ثابت، عبدالله بن ثابت، حبشی بن جنادة السلولی، عبید بن عاذب، لقمان بن عجلان انصاری، ثابت بن ودیعة انصاری، ابوفضالة انصاری، و عبدالرحمن بن عبد رب انصاری. پس همگی گفتند: ما خود شهادت می‌دهیم كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیده‌ایم كه فرمود: «الا ان الله عز و جل ولیی و انا ولی المؤمنین، الا، فمن كنت مولاه فعلی مولاه، اللهم وال من والاه، و عاد من عاداه، و احب من احبه، و ابغض من ابغضه، و اعن من اعانه(۱۴)؛ آگاه باشید به درستی كه خداوند، ولی من است و من ولی مؤمنین هستم، آگاه باشید پس كسی را كه من مولای او هستم، علی مولای اوست. پروردگارا، دوست بدار هر كه او را دوست دارد و دشمن بدار هر كه او را دشمنی كند. و محبوب بدار، هر كه او را محبوب داشته، و مبغوض بدار هر كه او را مبغوض داشته است، و هر كه او را یاری كند تو یاریش كن».این حدیث شریف در اسد الغابة آمده كه گفته شده در جاهای متعددی اینان از جای برخاسته و به ولایت حضرت امیر علیه‌السلام شهادت داده‌اند(۱۵). در كتاب حدائق آمده «كان علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام هو الذی علم عبدالرحمن هذا القرآن و رباه(۱۶). علی بن ابیطالب علیه‌السلام به عبدالرحمن این قرآن را آموخته و او را تربیت كرده بودند». شیخ طوسی رحمه الله عنه او را از اصحاب امام حسین علیه‌السلام دانسته است(۱۷).
 
شهادت عبدالرحمن
 
عبدالرحمن همراه امام حسین علیه‌السلام از مكه به كربلا آمده بود و در حمله نخستین به فوز شهادت نائل آمد.(۱۸) «ابن‌شهر آشوب» گفته او در میدان رزم جنگیده تا به شهادت رسیده است.(۱۹). رضوان خدا بر او باد.

 


------------------------------------------------------
پی نوشت‌ها: 
 
(۱) «ان الله تعالی اذن فی قتلكم و قتلی فی هذا الیوم، فعلیكم بالصبر و القاتل». مقتل الحسین مقرم، ص ۲۷۵.
(۲) مقتل الحسین مقرم ص ۲۷۷.
(۳) مقتل الحسین مقرم، ص ۲۷۷.
(۴) برای اطلاع بیشتر از این خطبه ر ك: مقتل الحسین مقرم، ص ۲۷۸-۲۸۱. خطبة الاولی.
(۵) مقتل الحسین مقرم، ص ۲۸۳-۲۸۵؛ خطبه زهیر را ذیل نام شریف او خواهیم آورد.
(۶) مقتل الحسین مقرم، ص ۲۸۵-۲۸۶، خطبه بریر را ذیل نام شریف او خواهیم آورد.
(۷) مقتل الحسین مقرم، ص ۲۸۶-۲۸۹؛ ر ك: سخنان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام.
(۸) مقتل الحسین مقرم، ص ۲۹۱.
(۹) نحل، آیه ۱۲۵.
(۱۰) مقتل الحسین مقرم، ص ۲۹۲.
(۱۱) بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۱۲.
(۱۲) اللهوف، ص ۴۴.
(۱۳) بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۱۲.
(۱۴) الغدیر، ج ۲، ص ۴۹.
(۱۵) اسداالغابة، ج ۳، ص ۶۰۵.
(۱۶) الحذائق الوردیه، ج ۱، ص ۲۱۱.
(۱۷) رجال شیخ طوسی، ص ۷۶.
(۱۸) ابصار العین، ص ۱۵۸، مقصد ۵.
(۱۹) مناقب آل ابی‌طالب، ج ۴، ص ۱۱۳، ابن‌شهر آشوب ایشان را عبدالرحمن ارجنی نامیده است.

طبقه بندی: مناسبتها،  تحلیل و بررسی،  مذهبی، 
برچسب ها: گزارش، تحلیل، کربلا،  
[ چهارشنبه 1 مهر 1394 ] [ 08:55 ب.ظ ] [ حسین رئیسی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


یارب کی آن صبا بوزد کز نسیم آن
گردد شمامه کرمش کارساز من

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، فرحبخش است و دلگشا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، بر همگان می وزد و همه جا .

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، شکوفاینده است و عطرآگین.

نسیم همواره نمیوزد اما هرگاه بوزد ، عطر خوش دوستی را می پراکند و غم و اندوه را می زداید.

نسیم همواره نمی وزد اما هرگاه بوزد ، گیسوان درختان را پریشان می کند و گلها را به رقص می آورد و در این پریشانی و رقص ، آهنگی از جمعیت خاطر و سکون و آرامش نهفته است.

اینک نسیم فرخی آمده است تا هم پای نسیم صبا بوزد و پیام آور مهربانی ها و دوستیها باشد، اگر دلتان خواست خود را به خنکای این نسیم بسپارید و همپای آن تا دوردستهای محبت و شادمانگی ره بسپارید.

نسیم آمده است تا عطر عشق و محبتتان را در آسمان فرخی بپراکند

اینک این شما و این خنکای نسیم.

بهروز باشید و همیشه بهاری

نسیم فرخی مشتاقانه منتظر بهره گیری از اندیشه های سترگ شما خوبان است
تلفنهای ارتباط

03158534573 : داخلی
09132231292 : همراه
رایانامه
raeesi65@gmail.com

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
http://v2.p2up.ir/user/signup/ref:4424
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات